Foren

AUI form (Select Options)

Suresh Kumar, geändert vor 11 Jahren.

AUI form (Select Options)

Junior Member Beiträge: 47 Beitrittsdatum: 09.05.12 Neueste Beiträge
Hi,

I am using AUI form with various fields like Co. Name, mobile number, alternate mobile number, email along with the following circle in the select-options.

After filling up the form, whenever I am trying to refresh(f5) or reload (right click and reload) before submitting the form, except circle all are refreshing (getting clear).

Circle value is same which i have selected. I need to get "Select State" on refresh

<aui:select name="circle" label="circle">
<aui:option value="-1"> Select State </aui:option>
<aui:option value="AndhraPradesh"><liferay-ui:message key="andhra-pradesh"/></aui:option>
<aui:option value="Karnataka"><liferay-ui:message key="karnataka"/></aui:option>
<aui:option value="Kerala"><liferay-ui:message key="kerala"/></aui:option>
<aui:option value="BiharandJharkhand"><liferay-ui:message key="biharandjharkhand"/></aui:option>
<aui:option value="DelhiandNCR"><liferay-ui:message key="delhiandNCR"/></aui:option>
<aui:option value="aryana"><liferay-ui:message key="haryana"/></aui:option>
-

How do i need to do.

-- Suresh
Suresh Kumar, geändert vor 11 Jahren.

RE: AUI form (Select Options)

Junior Member Beiträge: 47 Beitrittsdatum: 09.05.12 Neueste Beiträge
Suresh Kumar:
Hi,

I am using AUI form with various fields like Co. Name, mobile number, alternate mobile number, email along with the following circle in the select-options.

After filling up the form, whenever I am trying to refresh(f5) or reload (right click and reload) before submitting the form, except circle all are refreshing (getting clear).

Circle value is same which i have selected. I need to get "Select State" on refresh

<aui:select name="circle" label="circle">
<aui:option value="-1"> Select State </aui:option>
<aui:option value="AndhraPradesh"><liferay-ui:message key="andhra-pradesh"/></aui:option>
<aui:option value="Karnataka"><liferay-ui:message key="karnataka"/></aui:option>
<aui:option value="Kerala"><liferay-ui:message key="kerala"/></aui:option>
<aui:option value="BiharandJharkhand"><liferay-ui:message key="biharandjharkhand"/></aui:option>
<aui:option value="DelhiandNCR"><liferay-ui:message key="delhiandNCR"/></aui:option>
<aui:option value="aryana"><liferay-ui:message key="haryana"/></aui:option>
-

How do i need to do.

-- Suresh


Could anyone please help on this...

Thanks
Suresh
thumbnail
Philipp Schwarz, geändert vor 11 Jahren.

RE: AUI form (Select Options)

Junior Member Beiträge: 29 Beitrittsdatum: 19.10.12 Neueste Beiträge
Hey,

you could try the following:

<aui:option value="-1" selected="<%= true %>"> Select State </aui:option> 


Hope this helps,
Phil