Foren

Layout, design, theme

thumbnail
Václav Šimkanin, geändert vor 13 Jahren.

Layout, design, theme

New Member Beiträge: 2 Beitrittsdatum: 13.08.10 Neueste Beiträge
Zdravím vespolek. Jsem nadšen, že existuje nějaká česká komunita o Liferay! Obracím se na vás, jelikož bych se velmi rád naučil vytvářet layouty, themes a vlastně celé práci kodéra s Liferay. Mohli byste mě odkázat na nějaké možnosti, jak na to? Knihy, weby, pdf.. uvítám všechno. Myslím, že se můžu nazývat webdesignerem/kodérem, ale portlety, ant deploy apod.. je pro mě zatím ještě cizí a potřeboval bych se tím nějakým způsobem seznámit. Zatím jsem si zprovoznil Liferay na vlastním počítači a seznámil jsem se trošku s plugins SDK.. pokud víte o nějakých možnostech jak bych se do toho mohl vpravit, budu velmi rád!

Předem děkuji za Váš čas.
thumbnail
Tomas Polesovsky, geändert vor 13 Jahren.

RE: Layout, design, theme

Liferay Master Beiträge: 676 Beitrittsdatum: 13.02.09 Neueste Beiträge
Ahoj

Taky jsem rád, že máme malou českou komunitu emoticon

Jen pro úvod (asi víš, ale pro jistotu):

Liferay je Java portál, tedy splňuje (po většinou) specifikaci pro používání portletů (viz JSR-168 a JSR-286). Portlety by čistě teoreticky měly být přenositelné mezi většinou portálů, které splňují specifikaci.

Ostatní věci - témata, layouty, hooky, atd. jsou specifické jen pro Liferay a slouží k upravení vzhledu a chování samotného portálu. Proto Liferay nabízí Plugins SDK (a nově Liferay IDE - plugin do Eclipse), ve kterém umožňuje jednoduše vytvářet jednotlivé prvky pro portál.

Jako zdroj informací je asi relevantní http://docs.liferay.com/portal/, je tam někde zanořený kromě admin guide i nějaký quick-start guide pro vývoj (bohužel už trochu zastaralý - tuším pro 5.1) a potom Wiki a fórum.

Vím, že existují i nějaké knihy pro vývoj Liferay, ale žádnou jsem nečetl celou emoticon Hodně jich napsal Jonas X. Yuan, ty spíše popisují CO je v Liferay, ale neřeknou JAK. Základní knihou pro nováčky by měl být titul Liferay in Action: The Official Guide to Liferay Portal Development od Riche Sezova, který píše oficiální dokumentaci v Liferay.

Já osobně jsem se naučil nejvíce asi z portletové specifikace, zdrojáků Liferay (které ač neobsahují dokumentaci, tak jsou čtivé) a potom stylem pokus-omyl.

Pokud jsem na něco zapomněl, tak se omlouvám, když tak mě prosím kluci doplňte.

-- tom
thumbnail
Václav Šimkanin, geändert vor 13 Jahren.

RE: Layout, design, theme

New Member Beiträge: 2 Beitrittsdatum: 13.08.10 Neueste Beiträge
Už jsem myslel, že mi nikdo neodpoví. emoticon

Paráda, několik možností, to jsem rád. Doufal jsem, že se z větší části vyhnu právě metodě pokus/omyl protože někdy dokáže sežrat strašně moc času a bez výsledku emoticon. Ale tu budu praktikovat až něco z uvedeného přečtu.

Díky emoticon
thumbnail
Milan Jaroš, geändert vor 13 Jahren.

RE: Layout, design, theme

Expert Beiträge: 268 Beitrittsdatum: 18.08.08 Neueste Beiträge
Ahoj,
už jsem "zase zpátky", takže můžu připojit i nějaký ten názor, link.

Můžeš se zkusit kouknout do knihy Liferay Portal Enterprise Intranets (první odkaz) od zmiňovaného Janase X. Juana a pak si jí případně zakoupit. Musím tě ale upozornit, že tahle publikace je zaměřená spíš na Liferay 4.4 a 5.0, což může hodně mást, protože způsob vývoje se od verze 5.1 resp. 6.0 dost podstatně změnil (k lepšímu).

Z tohoto důvodu bych radši doporučil Liferay Developer Guide 6.0.