Fórumok

Rady jak začít

Jan Tošovský, módosítva 13 év-val korábban

Rady jak začít

Liferay Master Bejegyzések: 566 Csatlakozás dátuma: 2010.07.22. Legújabb bejegyzések
Zdravím,

potřebuju Liferay trochu ohnout a docela s tím zápasím. Používám Netbeans. Říkám na rovinu, weby pro mne byly dosud okrajovou záležitostí.

Začal jsem s portal pack pluginem:
http://mytechrantings.blogspot.com/2008/08/liferay-development-with-netbeans.html

Ale zatím se mi nedaří vytvořit byť jen ten nejprimitivnější portlet. A to bez rozdílu, zda použiju Tomcat nebo Glassfish. Apropo, jaký kontejner byste mi pro vývoj doporučili spíše?

S Glassfish dostavam stejnou hlasku jako zde:
http://issues.liferay.com/browse/LPS-12908
Ve stack trace se vyskytuje websynergy zminena i v tomto navodu:
http://netbeans.org/kb/articles/portalpack.html

S Tomcatem je to blede modre. Dam run, nastartuje Tomcat, ale neotevre se mi okno s browserem. V logu Tomcatu (v Netbeans) je
14.2.2011 8:30:59 org.apache.catalina.startup.Catalina start
INFO: Server startup in 28590 ms
a k tomu 2 běžící tasky
1) MyPortlet (Run)
2) Deploying MyPortlet - Starting Admin Server

V logu Liferay (v Netbeans) je
...
compile:
compile-jsps:
Starting Admin Server

A tím to končí.
Když zadám adresu localhost:8080 manuálně, Liferay běží.

Když tásky ukončím, podruhé už to nespustím, pač mi to hlásí obsazený port. Musím sestřelit Javu.

Mezitím ten plugin ze stránek http://contrib.netbeans.org/portalpack/ zmizel. Tak netuším, jestli to má budoucnost. Lze se bez něj při vývoji obejít?

Jak v Liferay vyvíjíte? Používáte Netbeans? Nějaké pluginy? Podělili byste se o své zkušenosti? Za největší problém jsem považoval prokousat se zdrojáky Liferay, abych byl schopen upravit pár věcí. T jsem ale nečekal, že s Liferay nerozjedu ani samo vývojové prostředí.

Za jakékoliv tipy budu nesmírně vděčný.

Honza
thumbnail
Rasto Rehak, módosítva 13 év-val korábban

RE: Rady jak začít

Junior Member Bejegyzések: 66 Csatlakozás dátuma: 2007.03.08. Legújabb bejegyzések
Ahoj

ja pouzivam nasledovny postup:
- liferay bezim v Tomcatovi samostatne. Pri debugovani idem cez Remote Debugging ( catalina.sh jpda start )
- vyvojove prostredie Eclipse bez Liferay rozsireni a niekedy plus Maven
- projekt vytvorim ako standardny Web projekt bud cez Eclipse alebo cez Maven
- do projektu pridam portlet.xml, liferay-portlet.xml, liferay-plugin-package.xml a liferay-display.xml
- buildujem do warka, deploy cez <liferay>/deploy adresar
- pri malych zmenach iba nakopirujem prislusny subor do webapps , zmeny v classoch, ktore vyzaduju class reload dam zase cez warko


potom je tam niekolko fint s classloaderom, pouzivanim liferay API atd. Ale to je na dlhsie. Rozhodne nepouzivam Liferay ext environment, radsej to dam cez hook. Samostatne warka pre male skupiny portletov sa osvedcili z dovodu redeploymentu.


Rasto
thumbnail
Rasto Rehak, módosítva 13 év-val korábban

RE: Rady jak začít

Junior Member Bejegyzések: 66 Csatlakozás dátuma: 2007.03.08. Legújabb bejegyzések
a este som zabudol, na ohybanie Liferay pouzivam Hooky ( listenery, JSP )
thumbnail
Tomas Polesovsky, módosítva 13 év-val korábban

RE: Rady jak začít (Válasz)

Liferay Master Bejegyzések: 676 Csatlakozás dátuma: 2009.02.13. Legújabb bejegyzések
Ahoj,

ja osobne to delam velice podobne jako Rasto.

* Bezim Liferay na Tomcatu - je to nejmensi a pametove/vykonostne nejprijatelnejsi.
* Projekty jsou v mavenu nebo v antu, vzdy delam buildovaci soubor
* Nasazuju kopirovanim WARka do liferay/deploy adresare
* Novy projekt vytvarim zkopirovanim existujiciho emoticon
* Kdyz programuju vetsi casti, tak pres Netbeans - bud Maven projekt nebo webovy automaticky projekt
* Kdyz pouze opravuju nebo programuju male casti, tak pouzivam textovy editor, ve kterem si otviram taky zdrojaky Liferay (Netbeans i Eclipse jsou na me pomale, nez si nactou vsechny zdrojaky Liferay do pameti)

Byt tebou tak zkusim Liferay IDE. Sam jsem ho nezkousel, ale mam pozitivni reakce i od lidi, kteri nemaji moc zkusenosti s Liferay.

-- tom
Jan Tošovský, módosítva 13 év-val korábban

RE: Rady jak začít

Liferay Master Bejegyzések: 566 Csatlakozás dátuma: 2010.07.22. Legújabb bejegyzések
Dik. Tak jsem to nakonec proslapl. Jdu na to pesky, bez Portal Packu, bez moznosti debugovani, proste jak uz je zde zmineno, naklonovanim zdrojaku nektereho portletu, upravou kodu, buildem do WAR a nakopirovanim do deploy adresare. Neni to velky projekt a tak se mi to zatim dari debugovat na zaklade stack trace Tomcat logu.

Jinak jsem jeste objevil tenhle navod:
http://lonetrek.datalite.cz:8080/wiki/-/wiki/Main/Instalace+a+IDE+pro+v%C3%BDvoj/pop_up
thumbnail
Jaromir Hamala, módosítva 13 év-val korábban

RE: Rady jak začít

New Member Bejegyzések: 14 Csatlakozás dátuma: 2007.12.10. Legújabb bejegyzések
Ahoj,

jak píše Rasťo, debugovaní není podmíněno Portal Packem. Stačí pustit JVM s Tomcatem v DEBUG módu a připojit k němu IDE.
thumbnail
Petr Vlček, módosítva 13 év-val korábban

RE: Rady jak začít

New Member Bejegyzések: 5 Csatlakozás dátuma: 2010.09.12. Legújabb bejegyzések
Můžu potvrdit pozitivní zkušenost s Liferay IDE. Používám ho již pár měsíců a jsem velmi spokojený. Pro začátečníky určitě dobrá cesta.

Jak začít:

1. Stáhnout Eclipse
2. V Eclipse marketplace nainstalovat plugin Liferay IDE

Body 2. a 3. je možné provést i wizardem přímo v IDE, nicméně:

3. Stáhnout Liferay Portal a rozbalit do libovolného adresáře
4. Stáhnout Liferay Plugins SDK a rozbalit do libovolného adresáře

5. Vytvořit nový portlet pomocí wizardu New Liferay (Portlet/Hook) Project a můžete začít.

Vše je poměrně intuitivní a pokud trochu znáte Eclipse, tak se zorientujete velmi rychle.
Jan Tošovský, módosítva 13 év-val korábban

RE: Rady jak začít

Liferay Master Bejegyzések: 566 Csatlakozás dátuma: 2010.07.22. Legújabb bejegyzések
Jednoduchý portlet jsem vytvořil jak píšu výše. Teď bych ale potřeboval změnit střeva Liferay a je mi jasné, že to bude vyžadovat zcela jiný přístup.
Jde mi o přidání nového WIKI importeru. Bude to v podstatě klon MediaWiki importeru s několika odlišnostmi. Líbilo by se mi to mít přesně tam kde je dnes MediaWiki importer (Control Panel|WIKI|Impport), jen v dalším tabu (design stránek s tím myslím počítá). Nechce se mi zasahovat přímo do zdrojáků a tak uvažuju o nějakém hooku. Lze to na něco podobného využít? Tedy propašovat do LR nový WIKI importer a zobrazit ho na požadovaném místě?
Stáhl jsem si Eclipse i všechny ty doplňky, vytvořil nový hook LR projekt, ale zatím netuším, co s tím dál, tj. co všechno do takového hooku dát a jak vlastně.
thumbnail
Tomas Polesovsky, módosítva 13 év-val korábban

RE: Rady jak začít

Liferay Master Bejegyzések: 676 Csatlakozás dátuma: 2009.02.13. Legújabb bejegyzések
Ahoj,

mohl bys prosim na to vytvorit nove vlakno, kde bychom pokracovali?

Diky.

-- tom
thumbnail
Milan Jaroš, módosítva 13 év-val korábban

RE: Rady jak začít

Expert Bejegyzések: 268 Csatlakozás dátuma: 2008.08.18. Legújabb bejegyzések
Po několika kladných zkušenostech s Liferay IDE a Liferay SDK říkám: "Už nikdy jinak." emoticon

Liferay IDE docela zjednoduší práci a navíc umožní snadno sjednotit postupy v rámci týmu.