留言板

Theme fejlesztés tapasztalatok

Tibor Kiss,修改在11 年前。

Theme fejlesztés tapasztalatok

Junior Member 帖子: 52 加入日期: 07-1-29 最近的帖子
Sziasztok,

Miután már van egy liferay theme (amit csináltattunk) kilátásban van egy új design, s ezt követően egy új theme készítése.
Az a tapasztalatom az előző theme-val, hogy nagyon nem mindegy milyen CSS trükköket alkalmaznak, mert volt belőlle pár összeakadás maga a Liferay egyéb dolgaival.
Én viszont nem vagyok CSS fejlesztő, ahhoz ugyanis "doktorátus" kell, vagy jó pár év ilyen irányú tapasztalat. Mit gondoltok, mennyire fontos olyan fejlesztővel csináltatni a liferay theme-t aki kifejezetten Liferay theme-ban van sok tapasztalat, vagy egy nagyon jó CSS gurunak nem okoz gondot a liferay theme sem?
Nekem úgy tűnt, a CSS guruknak nem is nagyon tetszik az ha liferay theme-t kérnek tőlük.

Mi a tapasztalatotok ezzel?

Üdv
Tibor
thumbnail
Vilmos Papp,修改在11 年前。

RE: Theme fejlesztés tapasztalatok

Liferay Master 帖子: 529 加入日期: 10-10-21 最近的帖子
Szia!

Egy Liferay theme készítésekor pont, hogy nem kell azzal vacakolni a desingernek, hogy CSS hackek tucatjaival csinálja meg jóra az oldal kinézetét különböző böngészökben. A portálnak van egy BrowserSnifferUtil osztálya ami megállapítja a böngésző típusát, verzióját és ezek ismeretében a nekik megfelelő css osztályokat alkalmazza az oldalon. Ehhez annyi kell, ha mondjuk ie8 alatt nem jó a pozícionálás akkor a nem megjelölt osztály beállításait böngésző specifikusan tudjuk felülírni:


.display-panel-columns:after {
	margin-left: 1px;
	border-right: 1px solid #FFF;
}

.ie8 .display-panel-columns:after {
	position: relative;
}


Tehát a konklúzó, hogy egy jó CSS szakit kell megbízni vele és kicsit frissíteni kell az infóit arról, hogyan lehet böngésző specifikus megjelenítést kierőltetni Liferay specifikusan.

Remélem tudtam segíteni.
Tibor Kiss,修改在11 年前。

RE: Theme fejlesztés tapasztalatok

Junior Member 帖子: 52 加入日期: 07-1-29 最近的帖子
Köszönöm Vilmos,

Köszönöm a tanácsokat. Valóban segítettél vele.
Én magam is ezt javasoltam a kollégáimnak, főnökeimnek. S el is kezdtem keresni erre megfelelő embert, csapatot.
Ettől függetlenül továbbra is érdekel mi a véleményed, szerinted elégséges könyv, dokumentáció és egyéb forrásanyag található, vagy inkább csak házon belüli tapasztalat formájában érdemes keresni. Nem kérdés számomra, ha meg is található a kellő mennyiségű és minőségű dokumentáció, akkor is a már megszerzett házon belüli tapasztalat az igazi, már csak azért is mert ott nem kell már beletanulni, annyira legalábbis.
thumbnail
Vilmos Papp,修改在11 年前。

RE: Theme fejlesztés tapasztalatok

Liferay Master 帖子: 529 加入日期: 10-10-21 最近的帖子
A kérdés azért nehéz, mert ugye valamennyi (nem sok) tudásanyagot fel kell szedni ahhoz, hogy úgy rakjon az ember össze egy témát, ahogy az a Liferay-es koncepció által van elképzelve. Nyilván standard css megoldásokkal is megoldható, csak egyszerűbbnek tartom a fent említett megoldást, és nem igényel hackelést.

A házon belüli tapasztalat mellett szól az ha várhatóan többször kell témát csinálni/módosítani, ha van CSS gurutok, akkor evidens, hogy ez lenne a kézenfekvőbb, viszont ha nem nagyon vagytok otthon CSSben akkor ez azért nehéz, mert a CSS készségszintű megtanulása, tapasztalat megszerzése jóval hosszabb mint a Liferay specifikus rész megismerése.

Szerintem már van elég sok jó article illletve a Liferay In Action c. könyvben van egy szerintem elég részletes rész a témákról, ami a Javascript, Alloy, feltételek kezelését, Velocity-t és még elég sok mindent próbál kivesézni.

Ha mondjuk a dokumentáció alapján úgy érzitek fel tudjátok házon belül szedni a tudást 1-2 szakkönyv még lehet hogy olcsóbb + a ráfordított időtök, mint külsős céget versenyeztetni, design tervekkel, kommunikálni velük(nyilván nem láttak még életükben Liferay-t sok esetben, nem ismerik a Plugin SDK-t, soha nem futtattak esetleg még Tomcatet mert plain html+css megnyílik lokálban böngészőben) aztán kitanítani valakit tőlük a Liferay specifikus részekre, aztán az vagy ott lesz a projekten végig vagy átigazol máshova és viszi a tudást...

Szóval szerintem ez rizikósabb, én biztos házon belül tartanám a téma összeépítést max a designt adnám ki, úgy, hogy PSD-ket vagy PNG-ket kérek a végén amit a belső emberek szétvágnak és beillesztik a CSS-be témákba.

Remélem tudtam segíteni.
thumbnail
Vilmos Papp,修改在11 年前。

RE: Theme fejlesztés tapasztalatok

Liferay Master 帖子: 529 加入日期: 10-10-21 最近的帖子
Közben még megnéztem, mert úgy emlékeztem van Téma tréningünk is, és valóban, legközelebb októberben lesz az EU symposium előtt: https://www.liferay.com/web/europe2012/training
Tibor Kiss,修改在11 年前。

RE: Theme fejlesztés tapasztalatok

Junior Member 帖子: 52 加入日期: 07-1-29 最近的帖子
Köszönöm a sok igen hasznos információt.
Ma van időm foglalkozni ezekkel. Aztán majd meglátom, felvetődhet a tréning kérdése is, bár most az késő lesz már.

Üdv
Tibor
thumbnail
Vilmos Papp,修改在11 年前。

RE: Theme fejlesztés tapasztalatok

Liferay Master 帖子: 529 加入日期: 10-10-21 最近的帖子
Ha van kérdésed, nyugodtan tedd fel ide, igyekszünk megválaszolni minden kérdést, persze néha több időt vesz igénybe, mert nem mindig jutunk el (legalábbis én) a fórum olvasásig.
thumbnail
Ákos Gábriel,修改在11 年前。

RE: Theme fejlesztés tapasztalatok

Junior Member 帖子: 33 加入日期: 09-10-5 最近的帖子
Tibor Kiss:
Sziasztok,

Miután már van egy liferay theme (amit csináltattunk) kilátásban van egy új design, s ezt követően egy új theme készítése.
Az a tapasztalatom az előző theme-val, hogy nagyon nem mindegy milyen CSS trükköket alkalmaznak, mert volt belőlle pár összeakadás maga a Liferay egyéb dolgaival.
Én viszont nem vagyok CSS fejlesztő, ahhoz ugyanis "doktorátus" kell, vagy jó pár év ilyen irányú tapasztalat. Mit gondoltok, mennyire fontos olyan fejlesztővel csináltatni a liferay theme-t aki kifejezetten Liferay theme-ban van sok tapasztalat, vagy egy nagyon jó CSS gurunak nem okoz gondot a liferay theme sem?
Nekem úgy tűnt, a CSS guruknak nem is nagyon tetszik az ha liferay theme-t kérnek tőlük.

Mi a tapasztalatotok ezzel?

Üdv
Tibor


Ugyanez a véleményem és a tapasztalatom nekem is emoticon
Mint Liferay portálok (és persze témák) fejlesztésével foglalkozó cég mi is küzdöttünk eleget ezzel a problémával. Az a helyzet, hogy a többség - tisztelet a kivételnek - nem nagyon szeret a bevett sémáin változtatni. Általában az ügyfelek is úgy szedik szét a projektet - és itt áll elő a probléma - hogy valakivel megcsináltatják a design-t (statikusan), ami persze ott a böngészőben éppen szépen mutat, aztán odaadják nekünk, hogy "tegyük mögé az adatot". És akkor jön a tenger szenvedés amíg a designból lesz egy olyan sitebuild (és css kupac) ami normálisan működik. Mi ezen a dolgon úgy fordítottunk, hogy a design-t is vállaljuk, vagy maximum PSD szintig kérjük elvinni, aztán ebből a mi designerünk csinál olyan sitebuildet (és css-t) ami "normális". Erre kidolgoztunk egy szabálykönyvet és egy egynapos oktatást, amit minden nekünk dolgozó designer megkap. (aminek a végén általában szomorúak lesznek egyébként emoticon )

Száz szónak is egy a vége, keress meg, hátha tudunk segíteni!

e-mail: info@i-logic.hu